Anasayfa | Eczanelerimiz | İletişim-Künye | Resmi Kurum telefonları | Haber Ara | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Takvim

Sayaç

Hizmeti Siyasi Gücü Olan Alıyor

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, bir basın toplantısı düzenleyerek buğday fiyatlarının açıklanmaması ve yem bitkisi desteklemelerinin halen ödenmemiş olmasından dolayı bir değerlendirme yaptı. Komşu illerde yem bitkisi desteklemelerinin ödendiğini belirten Bulut; -Her konuda siyasi gücü olan iline, ilçesine hizmeti almıştır. Sahipsiz Elbistan'ım hep mağdur olmuştur- dedi.
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0 Tarih  Tarih : 16 Haziran 2008 10:49

Ziraat Odası Meclis Başkanı Ali Ekber Gültekin, Yönetim Kurulu Üyeleri Cuma Pıçak, Mehmet Kıllı ile Ercan Ceran’ın da katıldığı basın toplantısında Başkan Bulut, Dünyada buğday üretimi ve tüketiminde dengelerin değiştiğini ve bu nedenle de ülkemizde tedbirlerin alınması gerektiğini ifade etti.

“TMO’nun Piyasaya Müdahale Etmelidir”

Ülke genelinde buğday hasadının devam ettiğini, hatta bazı bölgelerde buğdayların tamamen biçildiğini belirten Başkan Mehmet Ali Bulut, buna rağmen devletin buğday fiyatını halen açıklamadığını ve buna da bir anlam veremediğini söyledi.

Bulut; “Hasadın devam ettiği bu günlerde, TMO’nun hem çiftçiyi hem de tüketiciyi koruyacak şekilde piyasaya ve yeterli şekilde müdahalesi beklenmektedir. Hasadın başladığı, günlerde 60-65 kuruş olan ekmeklik buğday fiyatları, TMO'nun fiyat açıklamaması ve piyasaya girmemesi sonucu 50-55 kuruş seviyelerine düşmüştür. Çiftçi, spekülatörlerin insafına bırakılmıştır. Fiyatların daha da düşmemesi için TMO, çiftçi maliyetini göz önüne alarak fiyat açıklamalıdır. Yaptığımız çalışmalar sonucunda 2008 yılı 1 kilo buğdayın buğday maliyeti 61 kuruştur. Buğday maliyetinin % 25’ini gübre , % 24’ünü mazot masrafı oluşturmaktadır. TMO’nun piyasaya müdahale etmemesinden dolayı 61 kuruşa ürettiğimiz buğdayı 50 kuruşa atıyoruz. Üretimin artırılması ve sürdürebilirliği çiftçinin buğdaydan elde edeceği gelirde doğrudan ilgilidir. Buğdaydan normal bir kazanç elde edilebilmesi için, 2008 yılında üreticinin elinde kilo başına ortalama 80 kuruşu geçmesi gerekmektedir. TMO'nun şu günlerde peşin ve hızlı bir şekilde piyasaya girmesi lazım ki çiftçi tüccara boğulmasın. Çünkü çiftçinin emanet değil de bir saat tahammül edecek mecali yok. Aksi takdirde tüccarın Ekmeğine yağ çalacaktır. Çiftçiyi dün olduğu gibi bu günde kaderine terk edilmiş olacaktır” dedi.

“Hizmeti, Siyasi Gücü Olan Alıyor”

Çiftçinin sıkıntısının sadece buğdayla sınırlı olmadığını belirten Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, yem bitkisi desteklemelerinin bir an önce ödenmesi gerektiğinin altını çizdi. Elbistanlı çiftçilerin yem bitkisi desteklemesinden dolayı 7 milyon 299 bin YTL alacağının bulunduğunu belirten Bulut, Elbistan’da 2 bin 995 çiftçinin yem bitkisi ektiğini ifade ederek; “Çiftçilerimiz bu zamana kadar yem bitkisi desteğini alamadı. Oysa Komşu illerden Kayseri, Nisan ayında Sivas, Malatya, Osmaniye Mayıs ayında yem bitkisi destek paralarını aldı. Biz Ziraat Odası olarak 12 Mayıs 2008 tarihinde yem bitki paralarımızın bir an önce ödenmesi için Kahramanmaraş milletvekillerinin hepsine faks çekerek siyasi destek istedik. 4 milletvekili bizi arayarak ilgileneceklerini bize bildirdiler. Aradan bir ay geçtiği halde hiçbir milletvekili ilgilenmedi. Her konuda siyasi gücü olan iline, ilçesine hizmeti almıştır. Sahipsiz Elbistan'ım hep mağdur olmuştur. Türk çiftçisi ve Türkiye'nin dördüncü büyük ovası Elbistan’da çiftçi bitmiştir, üretemez hale gelmiştir” dedi.

“Tarıma Şaşı bakan Kör Kalkar”

Başta ülke ekonomisine katkısı olmak üzere birçok insanın geçim kaynağı olan tarımın ülkemizde değerini kaybettiğini belirten Bulut; “Tarım, bir devletin sigortasıdır. Gelin bu sigortayı attırmayın, eğer tarımda sigorta atarsa Türk Milleti açlık karanlığında kalır. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun diyor ki ‘2030 kadar Tarım Ürünleri % 30 artmazsa bir milyon insan açlıktan ölür.’Biz Türkiye olarak bunları duymuyor muyuz? Tarıma şaşı bakan kör kalkar, siyasi gözleriniz, kalp gözleriniz tarıma şaşı bakmasın. İthal eden ülke değil ihracat yapan ülke olmak istiyoruz. Bir an önce yem bitkisi desteklerin ödenmesi, yarım kalan DGD paraların ödenmesi, gelmeyen hububat faturaları desteğinin gelmesini bekliyoruz” sözleri ile siyasetçiler mesaj gönderdi.

Bu haberi paylaş: Google Favorilerime Ekle Google Facebook'a GönderFacebook Yahoo'ya EkleYahoo Digg'e EkleDigg Del.icio.us'a EkleDel.icio.us
 
Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Adnan Güllü Adnan Güllü
WASHİNGTON ANITI ve OSMANLININ HEDİYESİ

Tarihçi

Zafer Eren Zafer Eren
KIRMIZI VE GRİ

DÜZ AYNA

A.İhsan Kuyumcu A.İhsan Kuyumcu
YOL AYRIMI

Şair-Yazar-Ressam

Mustafa Eşlik Mustafa Eşlik
YÖNETİCİLİK, LİDERLİK VE DUYGUSAL ZEKA

Yazar

Mahir Başpınar Mahir Başpınar
CÜCÜK TEPE (!)

Şair-Yazar

Hanifi Kara Hanifi Kara
EFENDİLER EFENDİSİ'NE

Eğitimci, Şâir ve Yazar

Sait Çolakoğlu Sait Çolakoğlu
ANAMIZ

Şair

Ömer Çay Ömer Çay
SEFA GELDİN RAMAZAN

Şair

Bilal Ay Bilal Ay
SUÇ KİMİN?

Ziyaretçi Defteri

OKU

YAZ

Gazetemiz

Önceki Gazeteler İçin Tıklayınız

Elbistan'da Hava


RSS Kaynağı 

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
bizimelbistangazetesi.Com © 2007-2019 Tüm Hakları Saklıdır.Kardeş Site www.bizimogretmenler.com Düzenleme: Kosker - www.bizimogretmenler.com