Anasayfa | Eczanelerimiz | İletişim-Künye | Resmi Kurum telefonları | Haber Ara | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Takvim

Sayaç

"Birlik ve Beraberliğimizden Asla Taviz Vermeyeceğiz"

Gaziler Günü törenlerinde konuşan Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Elbistan Şubesi Başkanı Übeydullah Erbilen, iç ve dış düşmanların geçmişte olduğu gibi bugün de aziz vatanımızı parçalamaya, birlik ve beraberliğimizi bozmak için her türlü yolu denediğini belirterek; "Bu millet bundan önce olduğu gibi bundan sonra da onların kurdukları hain planlarını bozarak birlik ve beraberliğimizden asla taviz vermeyecektir" dedi.
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0 Tarih  Tarih : 20 Eylül 2012 11:17

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e mareşallik rütbesi ile gazilik unvanının verilmesinin 91. yıldönümü ve 19 Eylül Gaziler Günü, Elbistan’da düzenlenen törenlerle kutlandı.

Elbistan Kaymakamı Metin Maytalman, Elbistan İlçe Jandarma Komutan Vekili Jandarma Üsteğmen Onur Keysan, Elbistan Belediye Başkan Vekili Hacı Götürler, Elbistan Emniyet Müdür Vekili Ahmet Eksin, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Taki Tapancı, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Elbistan Şubesi Başkanı Übeydullah Erbilen, daire amirleri, gaziler, şehit aileleri ve askeri personelin katıldığı 19 Eylül Gaziler Günü törenleri, Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’nda çelenk sunumuyla başladı.

Çelenklerin bırakılmasının ardından Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, aziz şehitlerimiz ve edebi yete intikal etmiş gazilerimizin manevi huzurlarında saygı duruşunda bulunulduktan sonra İstiklal marşımız okundu.

Daha sonra Tarih Öğretmeni Hasan Biber günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Biber, şunları söyledi; “Çağın koşullarına, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak ancak tarih bilinciyle mümkündür. Türk milletinin her ferdi, yaşadığı hayatın geçmişte edinilen tecrübelerin bir sonucu olduğunu bilir. Bu bakış açısıyla gazilerinin ve şehitlerinin hatırasını canlı tutar. Onların yazdığı destanı sonraki nesillere aktarır. Böylece Türk olmanın şuurunu çocuğuna da öğretir.

Milletimizin kahramanlıklarının en şanlılarından birisi ve bize zaman olarak en yakını Milli Mücadelemizdir. Türk insanı kendine yakışan zaferi, burada da elde etmeyi bilmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün etrafında kenetlenerek, onun rehberliğine inanarak bağımsızlığına göz dikenleri vatanından kovmuştur. Bu mücadelede gazilik ve şehitlik şerefine ulaşan atalarımızın destanı milletimizin hafızasında hâlâ canlılığını korumaktadır.

Bulunduğumuz coğrafya tarihin en kanlı savaşlarına, en karmaşık siyasi oyunlarına sahne olmuştur. Bu olumsuzluklar etrafımızda sürüp gidiyor. Böyle olmasına rağmen milletimiz ülkesini bir istikrar ve güven ortamı haline getirmeyi başarmıştır. Gazi yahut şehit olmaya hazır milyonlarca ferdiyle bu huzur sürecektir. Vatanımızın bütünlüğünü, milletimizin birliğini ve kardeşliğini bozmaya hiç kimsenin gücü yetmeyecektir.

Kahramanlığı ve hürriyet tutkusunun yanında, milletimizin bir üstün özelliği de sahip olduğu vefa duygusudur. Bize Türkiye Cumhuriyetini emanet eden gazi ve şehitlerimize gösterdiğimiz hürmet bundandır. Türk insanı gazi veya şehit olan atasını en derin duygularla anmaktadır.

Türkiye gazileri, 19 Eylül 1983 tarihinde Türkiye Muharip gaziler Derneği altında bütünlemişlerdir. 19 Eylül aynı zamanda Atatürk’e 1921 yılında mareşallik rütbesi ile gazilik unvanının verildiği gündür. Bu nedenle yurdumuzda her yıl 19 Eylül, Gaziler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu vesileyle dış düşmanlara ve onların içteki işbirlikçilerine karşı şerefle vatanını korumuş, mücadele etmiş, aramızdan ayrılmış gazi ve şehitlerimizi rahmetle anıyor, tüm gazilerimizi saygıyla selamlıyoruz.”

Biber’in konuşmasının ardından Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Elbistan Şubesi Başkanı Übeydullah Erbilen bir konuşma yaptı. Türk Milleti’nin Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra cennet vatanın topraklarını işgal eden düşmanlara karşı Mustafa Kemal’in önderliğinde şerefli bir kurtuluş mücadelesi verdiğini hatırlatan Erbilen; “İşte bu büyük mücadele sonunda hepimizin bildiği gibi Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Ancak dün olduğu gibi bugün de gerek içten, gerekse dıştan aziz vatanımızı parçalamaya, bağımsızlığımızı yok etmeye, birliğimizi ve kardeşliğimizi türlü oyunlarla bozmaya çalışmaktadırlar. Oysa bu fitne ve fesatçıların bilmesi gerekir ki bu millet bunda önce olduğu gibi bundan sonra onlara asla pirim vermeyecek ve kurdukları hain planlarını bozarak birlik ve beraberliğimizden asla taviz vermeyecektir. Bu duygu ve düşüncelerle dış düşmanlara ve onların içteki işbirlikçilerine karşı şerefle vatanını korumuş, mücadele etmiş ve gazi olmuş tüm gazilerimizin Gaziler Günü’nü kutluyor, hepinize saygı ve selamlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Bir öğrencinin şiir okumasıyla tören son bulurken, törene katılanlar Elbistan Polisevi’ne geçerek sohbet ettiler. Polisevi’nden ayrılmadan önce gaziler ve şehit yakınları, törene katılanlarla hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Bu haberi paylaş: Google Favorilerime Ekle Google Facebook'a GönderFacebook Yahoo'ya EkleYahoo Digg'e EkleDigg Del.icio.us'a EkleDel.icio.us
 
Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Adnan Güllü Adnan Güllü
WASHİNGTON ANITI ve OSMANLININ HEDİYESİ

Tarihçi

Zafer Eren Zafer Eren
KIRMIZI VE GRİ

DÜZ AYNA

A.İhsan Kuyumcu A.İhsan Kuyumcu
YOL AYRIMI

Şair-Yazar-Ressam

Mustafa Eşlik Mustafa Eşlik
YÖNETİCİLİK, LİDERLİK VE DUYGUSAL ZEKA

Yazar

Mahir Başpınar Mahir Başpınar
CÜCÜK TEPE (!)

Şair-Yazar

Hanifi Kara Hanifi Kara
EFENDİLER EFENDİSİ'NE

Eğitimci, Şâir ve Yazar

Sait Çolakoğlu Sait Çolakoğlu
ANAMIZ

Şair

Ömer Çay Ömer Çay
SEFA GELDİN RAMAZAN

Şair

Bilal Ay Bilal Ay
SUÇ KİMİN?

Ziyaretçi Defteri

OKU

YAZ

Gazetemiz

Önceki Gazeteler İçin Tıklayınız

Elbistan'da Hava


RSS Kaynağı 

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
bizimelbistangazetesi.Com © 2007-2017 Tüm Hakları Saklıdır.Kardeş Site www.bizimogretmenler.com Düzenleme: Kosker - Yazılım: