Anasayfa | Eczanelerimiz | İletişim-Künye | Resmi Kurum telefonları | Haber Ara | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Takvim

Sayaç

Milli Güreşçi Bekir Böke Hayatını Kaybetti

7 yıl üst üste Türkiye Şampiyonu, Maraş Çangalı'nın mucidi olan efsane güreşçi Bekir Böke, 81 yaşında hayatını kaybetti. 3 kez üst üste Akdeniz Olimpiyatları Şampiyonu olma rekorunu elinde bulunduran Bekir Böke, bugün Ankara'da Karşıyaka Mezarlığı'nda Türk Güreş Vakfı Anıt Mezarlığı'na defnedilecek.
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0 Tarih  Tarih : 22 Ocak 2010 10:51

1949 yılında Ankara Jandarma Komutanlığı’nda vatani görevini yaparken Türk Sporu’nun ölümsüz isimlerinden Yaşar Doğu’nun minderle tanıştırdığı Milli Güreşçi Bekir Böke, 33 yıllık güreş hayatında sayısız şampiyonluklara ve rekorlara imza attı.

Ankara’da, Evinde Uyurken Vefat Etti

Aslen Afşin’e bağlı Kabaağaç Köyü’nün Akçırı Mezrası’ndan olan Bekir Böke, ikinci evliliğini yaptıktan sonra Elbistan’a yerleşmişti.

6 ay önce Elbistan’dan Ankara’ya göç eden 4 çocuk babası 9 torun sahibi Bekir Böke, dün sabah evinde hayatını kaybetti. Oğlu Aydın Böke, babası Bekir Böke’nin öldüğünü, sabah kalkması üzerine saat 11.00’de odasına giderek uyandırmak istedikleri zaman öğrendiklerini söyledi.

            Şampiyonlar Mezarlığına Defnedilecek

Şampiyon Bekir Böke’nin cenazesi, bugün Cuma Namazı’na müteakip Macunköy Camii’nde kılınacak Cenaze Namazı’nın ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda Türk Güreş Vakfı’nın Anıt Mezarı’na defnedilecek.

Güreşte Maraş Çangalı olarak bilinen hareketin de mucidi olan Bekir Böke, 2008 yılında ikinci evliliğini yaptığında Bizim Elbistan Gazetesi’ne yapmış olduğu röportaj da güreş hayatını şu kelimelerle anlatmıştı; “1949 yılında Ankara Jandarma Komutanlığına geldiğimde iyi bir güreşçi olduğumu duyan Türk Sporunun Ölümsüz Şampiyonu Yaşar Doğu beni Komutanlarımdan izin alarak güreş minderleri ile tanıştırdı. İlk defa minder güreşi yapmama karşın, zamanın dev güreşçileriyle müsabaka yaparak Türk Milli Takımlarında yer aldım. Maraş’lı Bekir Böke artık uzun yıllar Milli takımlarımızın değişmez elemanı durumuna gelmişti. Sayısız içte ve dışta yapılan Milli ve Temsili musabakalarda ülkemizi şerefle temsil ettim. Her güreşimde beni bağrına basan Maraş'lı ağabey ve kardeşlerimi düşünerek güreş yaptım.  7 yıl üst üste Türkiye Şampiyonu, 3 kez arka arkaya Akdeniz Oyunları Şampiyonu oldum. Bu halen güreşte kırılamayan bir rekordur. Ayrıca sayısız temsili Milli ve Avrupa şampiyonalarında ferdi ve takım  halinde şampiyonalarda milli takımlarımızda başarı ile görev yaptım, İstiklal Marşımızı çaldırdım ve ay yıldızlı bayrağımızı şeref gönderine çektirdim. 1968-1982 yılları arasında Emniyet Genel Müdürlüğü’nde antrenörlülük yaptım. Bu arada Sümerbank'ta çalışarak emekli oldum. Güreşi bıraktıktan sonra Milli takımlarımızda Antrenör ve yönetici olarak uzun yıllar hizmet ettim.”

51 Yıldır Rekoru Kırılamıyor

Efsane güreşçi Bekir Böke, 7 kez üst üste Türkiye Şampiyonu olmasının yanı sıra 51 yıldır da kırılamayan 3 kez üst üste Akldeniz Olimpiyatları Şampiyonu olma rekorunu elinde bulunduruyordu. Bekir Böke, 1951’de Mısır’da, 1957’de Barcelona’da ve 1959’da Beyrut’ta yapılan Akdeniz Oyunları’nda şampiyonlukla döndü.

Bu haberi paylaş: Google Favorilerime Ekle Google Facebook'a GönderFacebook Yahoo'ya EkleYahoo Digg'e EkleDigg Del.icio.us'a EkleDel.icio.us
 
Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Adnan Güllü Adnan Güllü
WASHİNGTON ANITI ve OSMANLININ HEDİYESİ

Tarihçi

Zafer Eren Zafer Eren
KIRMIZI VE GRİ

DÜZ AYNA

A.İhsan Kuyumcu A.İhsan Kuyumcu
YOL AYRIMI

Şair-Yazar-Ressam

Mustafa Eşlik Mustafa Eşlik
YÖNETİCİLİK, LİDERLİK VE DUYGUSAL ZEKA

Yazar

Mahir Başpınar Mahir Başpınar
CÜCÜK TEPE (!)

Şair-Yazar

Hanifi Kara Hanifi Kara
EFENDİLER EFENDİSİ'NE

Eğitimci, Şâir ve Yazar

Sait Çolakoğlu Sait Çolakoğlu
ANAMIZ

Şair

Ömer Çay Ömer Çay
SEFA GELDİN RAMAZAN

Şair

Bilal Ay Bilal Ay
SUÇ KİMİN?

Ziyaretçi Defteri

OKU

YAZ

Gazetemiz

Önceki Gazeteler İçin Tıklayınız

Elbistan'da Hava


RSS Kaynağı 

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
bizimelbistangazetesi.Com © 2007-2019 Tüm Hakları Saklıdır.Kardeş Site www.bizimogretmenler.com Düzenleme: Kosker - www.bizimogretmenler.com