Anasayfa | Eczanelerimiz | İletişim-Künye | Resmi Kurum telefonları | Haber Ara | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Takvim

Sayaç

12 Şubat ve Elbistan

Tarih Araştırmacı-Yazar Adnan Güllü tarafından hazırlanan ve Bizim Elbistan Gazetesi tarafından tasarımı ve baskısı yapılıp kültür hizmeti olarak ücretsiz dağıtılan 12 Şubat ve Elbistan isimli derginin tanıtımı Elbistan Kaymakamlığı'nda düzenlenen bir basın toplantısı ile yapıldı. Kahramanmaraş'ın kurtuluşunda Elbistan'ın yerinin ve öneminin anlatıldığı dergiyi kaleme alan Adnan Güllü; "Maalesef fısıltılar var. Elbistanlıların savaşa gitmediğine dair "Elbistanlı kaçmış" gibi hiç aslı olmayan söylentiler var. Bu söylentilerle ilgili olarak yapılan ilk çalışma" sözleriyle dergiyi kaleme almasının nedenini özetledi.
Yorumlar  Yorum Sayısı : 4 Tarih  Tarih : 09 Şubat 2010 10:33

‘Maraş’ın kurtuluşunda Elbistanlılar kaçtı, Elbistanlılar Maraş’a yardım etmedi’ gibi söylentiler yıllardır söylenip günümüze gelirken, Tarih Araştırmacı-Yazar Adnan Güllü, Bizim Elbistan Gazetesi’nin sponsorluğunda bu söylentilerin asılsız olduğunu ve tamamen tarihi bilgi ve belgelere dayanılarak gerçekte Maraş’ın kurtuluşunda Elbistan’ın büyük bir rolü olduğunu ortaya koyan 12 Şubat ve Elbistan isimli bir eseri kaleme aldı.

            Bizim Elbistan Gazetesi’nin kültür hizmeti olarak ücretsiz dağıtılacak derginin tanıtımı ise Elbistan Kaymakamı Ahmet Altıntaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik, Tarih Araştırmacı-Yazar Adnan Güllü ve Bizim Elbistan Gazetesi Sahibi Hasan Göçer’in katılımıyla Kaymakamlık Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen bir basın toplantısı ile yapıldı.

Altıntaş; “Elbistan’ın Maraş’ın Kurtuluşundaki Yeri ve Önemi Bu Kitapçıkta Çok Güzel Bir Şekilde Açıklanmış”

Maraş’ın kurtuluşundaki Elbistan’ın yeri ve önemini anlatan, Elbistanlı çete liderlerinden Nakipzade Abbas Ağa’nın torunu Gazi Üniversitesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Abbas Ketizmen tarafından kapağının dizgi ve tasarımı yapılan derginin tanıtım toplantısında ilk sözü alan Elbistan Kaymakamı Ahmet Altıntaş oldu.

12 Şubat ve Elbistan’ın çok güzel bir çalışma olduğunu söyleyen Altıntaş; “Bu yıl yine Kahramanmaraş’ın kurtuluşunu kutlayacağız 12 Şubat’ta. Bu anlamda, Kahramanmaraş’ın kurutuluşunda Elbistan’ın yeri anlamında, Elbistan ile ilgili şu ana kadar, böyle gerçek tarihi bilgilere dayanmayan, kulaktan dolma bilgilerle böyle değişik söylentiler vard. Sağ olsun ilçemizde ki Tarihçi-Yazar Adnan Güllü Bey ve yine bu elimizdeki kitapçığın basımını gerçekleştiren Bizim Elbistan Gazetesi’nin Sahibi Hasan Göçer arkadaşımız böyle bir güzel kitapçık hazırladılar 12 Şubat ve Elbistan. Bu kitapçıkta Elbistan İlçesi’nin Kahramanmaraş’ın kurtuluşunda ve genel anlamda Kurtuluş Savaşı’ndaki yerini tarihi bilgi, belge ve kaynaklara dayanarak çok güzel bir şekilde açıklanmış. Ben bu çalışmada emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum, kendilerini kutluyorum ve bizlere de böyle gerçek, sağlam kaynaklara dayanan bir bilgi edinme imkanı sunmuş oldular. Biz bunları elimizden geldiği kadar okullarımıza ve değişik yerlere dağıtımını yaparak bu konuda sağlam bilgilere ulaşılmasını inşallah hep birlikte sağlayacağız” dedi.

           Çelik; “Gerçeklerin Ortaya Çıkarılması Açısından Bu Çalışmayı Çok Olumlu Buluyorum”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik’te derginin önemine değindi. Kahramanmaraş’ın kurtuluşu ile ilgili bundan önce halk arasında fısıltı olarak gezen, kulaktan kulağa insanların birbirinden duyduğu yanlış bilgiler olduğunu belirten Çelik; “Bu yanlış bilgi ve algıları değiştirmek ve aydınlatmak adına araştırmacı arkadaşımız Adnan Güllü Bey’i ve Bizim Elbistan Gazetesi Sahibi Hasan Göçer Bey’in 12 Şubat ve Elbistan isimli çalışmasını ben biraz inceledim, çok olumlu buldum. Sayın Kaymakamımızın önderliğinde bu çalışmayı okullarımızda, özellikle tarih ve sosyal bilgisi öğretmenlerimiz ile okul müdürlerimize göndereceğiz. Kurtuluş Savaşı bir şehrin, bir kasabanın, bir ilçenin ya da bir bölgenin yürüttüğü bir savaş değildir, topyekun Anadolu’nun ve Türk Milleti’nin yürüttüğü bir savaştır. Dolayısıyla o günlerde böyle küçük algılamaların olması zaten söz konusu değildi. Bu gerçeklerin ortaya çıkarılması için yapılan bu çalışmayı çok olumlu buluyor, arkadaşlarımıza çok çok teşekkür ediyorum. Sayın Kaymakamımıza da konuyu sahiplendiği için kendilerine saygılarımı sunuyor, teşekkür ediyorum” dedi.

            Güllü; “Maraş İle Elbistan Et ve Tırnak Gibidir”

12 Şubat ve Elbistan dergisini kaleme alan Tarih Araştırmacı-Yazar Adnan Güllü ise, yapılan bu çalışmanın, özetin de özeti olan, fakat gerçeklere ışık tutan bir çalışma olduğunu belirterek; “Elbette ki, Maraş’ın aydınları, tarihçileri bu konuyu çok çok iyi bilmektedirler. Biz, Maraş ile Elbistan’ın et ve tırnak gibi birbirinden ayrılmaz bir bütün olduğunu bilenlerdeniz. Maraş ile Elbistan, Maraş Kurtuluş Harbi’nde yürek yüreğe, omuz omuza mücadele etmişlerdir ve biz bir Elbistanlı olarak, özünde bir Maraşlı olarak bunlarla gurur duyuyoruz. İstiyoruz ki, hak ettiğimiz yere gelelim, bizim ilçemizde bu hak ettiği yerde yerini alsın. 1919’lu yıllarda Maraş’ın 4 tane kazası vardı Elbistan, Göksun, Pazarcık ve Zeytun’du. Elbistan, bugünkü bünyesiyle Afşin, Ekinözü, Nurhak ve Göksun’un büyük bir kısmı Elbistan olarak anılıyordu. İşte böyle bir yerde Mustafa Kemal Atatürk’ün Sivas’tan gönderdiği 4 süvarisi Binbaşı Suzi Bey, Albay Selahattin Bey, Kılıç Ali ve Yörük Selim Elbistan’da nasıl organize oldukları, Elbistan’ın Fransızların eline geçmemesi için nasıl engelleme çalışması yapıldığını bu kitapçıkta elimizden geldiği kadar ayakların üstüne oturan kaynaklarla kamuoyuna sunmaya çalıştık. Bizim bütün amacımız, Maraş ve Elbistan’ın et-tırnak gibi bir bütün olduğunu anlatmak. Burada da Bizim Elbistan Gazetesi bunun sponsorluğunu üstlendi. Burada bizim ticari amacımız yok tamamen kültürel amaçlı. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Ücretsiz dağıtmaktayız. Meraklısına bu konuyu bilgi olarak sunmaya çalışıyoruz” dedi.

“Aslı Olmayan Söylentiler Var”

Bugüne kadar hazırlanmış ilk ve tek dergi olma özelliğine sahip olan 12 Şubat ve Elbistan dergisi hakkında bilgi verirken basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Güllü, ‘böyle bir çalışma yapmaya neden ihtiyaç duydunuz?’ şeklindeki soru üzerine; “Bu bir anlık çalışma değil, uzun yılların birikimi. Biraz önce Sayın Kaymakamımız ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz bu konuyu çok güzel bir şekilde ifade ettiler. Maalesef fısıltılar var. Elbistanlı savaşa gitmemiş, Elbistanlı kaçmış gibi hiç aslı olmayan söylentiler var. Bu söylentilerle ilgili olarak ilk yapılan bir çalışma. Maraş kaynaklarında bunlar çok geniş teferruatlı olarak anlatılıyor fakat tabana indirilmemiş. Biz biraz tabana indirmeye çalışıyoruz, bu amaçla dergileştirdik” dedi.

“500-600 Kişilik Elbistanlı Çeteler Maraş Kurtuluş Harbi’nde Çatıştılar”

Derginin içinde yer alan bilgiler hakkında da kısa kısa açıklamalarda bulunan Adnan Güllü; “Bize en çok anlatılan şu, ‘Elbistanlılar gitmemiş.’ Bunu, kitabın 24. sayfasında kısaca anlattık. Bu, Arslan Bey (Toguzata) hatıralarında çok net anlatılıyor, yine bu Fransız kaynaklarında da var bu kayıt. Elbistan’dan Maraş Kurtuluş Harbi’ne giden bizim tespit ettiğimiz çeteler; Nakipoğlu Mümin Ağa, Sinanoğlu Hamit Ağa, Güblüceli Tahir Ağa ve Ali Hafızoğlu Mehmet Pehlivan’ın kurduğu çetelerdir. Bunlar, 500-600 kişilik süvari olarak çeteleşmişler, eski Maraş Yolu üzerinden Cancık Mağarası’na ulaşmışlardır, Maraşlı Kazancı Sait’in komutasında çatışmışlardır. Bunu Fransız kaynakları da teyit ediyor. Fransız Kaynakları’nda şu yazıyor; ‘Elbistanlı Çeteler durmadan nağra atıyorlardı. Bunları susturmak için 66 milimetrelik toplar kullandık. 77 Türk’ün savunduğu tepeyi ancak saat 10.00’da alabildik.’ Biz sadece burada Elbistan’ı aldık, Afşin’den giden çetelerde var. Tabi imkanlar sunulursa, geniş kitap haline getirirsek elbette onları da kamuoyuna taşırız. Maraş, Fransızlar tarafından işgal edildiği zaman Maraş’ın ileri gelenlerin hepsi Elbistan’da toplantı yaptılar ve buradan organize oldular. Türkiye’de yapılan bütün mitinglerin parasal yardımların yine büyük bir kısmı Ziraat Bankası Elbistan Şubesi emrine verildi ve dönemin Albay Selahattin Bey komutasında Maraş’a yardım yapıldı. Zaten Sivas özel talimat vermiş, Heyeti Temsile Başkanı Mustafa Kemal Paşa’nın talimatı var ‘Elbistan’ı düşürmeyin’ diye. Niye, Elbistan düşerse Sivas ve Malatya’nın düşmesi kolaylaşacak, o zaman Türkiye’de, Anadolu’da bir hürriyet meşalesi Sivas’ta doğmadan sönecekti. Elbistan’ın böyle stratejik önemi var. Elimize ulaşabilen kaynaklardan faydalanabildik. Çok resimlere ulaşmaya çalıştık ama elde edemedik. Biliyoruz ki buna ait resimler var, eğer imkan olursa bize Bizim Elbistan Gazetesi kanalıyla ulaşarak ellerindeki resimleri, bilgileri gönderirlerse bunun daha gelişmişi neden basılmasın” derken, böylesine önemli bir çalışma için bugüne kadar neden hiç kimsenin sponsor olmadığını ve böyle bir çalışmanın hazırlanmadığı yönündeki soruya da; “Bunun takdirini kamuoyuna bırakıyorum” sözleriyle cevapladı.

            Göçer; “Bizim Elbistan Gazetesi’nin Kültür Hizmetidir”

Toplantıda son olarak 12 Şubat ve Elbistan’ın tasarımını, baskısını üstlenip kültür hizmeti olarak Elbistan halkına sunan Bizim Elbistan Gazetesi Sahibi Hasan Göçer söz aldı. Göçer; “Değerli öğretmenimiz Adnan Güllü böyle bir çalışmadan bahsedince Elbistan’da gerçekten halk arasında bu konuda çok ciddi eksiklikler var. Bizde eksiklik olduğu gibi, Maraş halkı arasında da bilgi eksikliği var. Biz elimizden geldiği kadar kendi çabamızla bir şeyler yapmaya çalıştık. Bu çalışmamızda mutlaka eksikler var. Burada kişilerden ulaşmaya çalıştığımız, Elbistan’dan göçmüş olan İstanbul’da izlerini, resimlerini bulamadığımız kişiler var. Elbette onların torunlarını bulsak, onlarla daha düzgün bir şeyler yapabilsek daha da güzel olurdu. Bu çalışma belki ileriki dönemlerde, 3-5 sene sonra çok daha güzel yerlere gelebilir ama bizim amacımız bunu başlatabilmekti. Kendi çabamızla, kendi kapasitemizle yapabildiğimiz kadar bir şeyler derleyip, belli bir şeye getirdik. Takdiri kamuoyunundur. İnşallah daha güzel bir şeyler çıkacak, bunun devamı gelecek diye bekliyorum. Ayrıca bu çalışmamızda Nakipzade Abbas Ağa’nın torunu olan Gazi Üniversitesi’ndeki hocamız Sayın Abbas Ketizmen kapağın dizaynı ve tasarımda ayrıca yardımcı oldu. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Bu dergi herhangi bir bedel karşılığında satılmayacak. İlk baştaki çıkış noktamız oydu zaten. Bizim Elbistan Gazetesi’nin ücretsiz bir kültür hizmetidir” şeklinde konuştu.

Bu haberi paylaş: Google Favorilerime Ekle Google Facebook'a GönderFacebook Yahoo'ya EkleYahoo Digg'e EkleDigg Del.icio.us'a EkleDel.icio.us
 
Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu habere toplam 4 yorum yazılmıştır.

Necattin KÖKTEN [ 11 Şubat 2010 16:24 ]

12 Şubat Kahramanmaraş'ın kurtuluşu sebebiyle il merkezinde 5-6 gündür ÇETELER temsilen çeşitli gösteriler ve etkinlikler düzenlenmektedir. Halk çoşku içinde ama eski kutlamalardan eser yok gibi. Son yedi yıldır kutlamalrın çeşitli kısımları budana budana YOZ bir KUTLAMA durumuna sokuldu. Nedenlerini yazmayacağım.
Eskiden kutlamalara bir ay kala köylerde kurulan çeteler Kahramanmaraş'a iner ve günlerce kutlamalar yapardı ve 12 şubat etkinliklerinden sonra herkes köyüne dönerdi. Eskiden köylerden kutlama amacıyla gelen bu çoşkun kalabalığı Maraşlılar birer, ikişer alıp evinde günlerce ağırlardı. Şimdi ise O RUH YOK olmuş.
Bugün kutlamaların yapılacağını Tarbzon caddesini 2 saat boyunca arşınladım. Hummalı bir çalışma gözüme çarptı. Anlaşılıyor ki, son yedi yılın en görkemli kutlamalrı yapılacak.
Caddelşerde Gaziantep, Adana ve Kilisten gelen yaşlı Çeteler'e rastladım ve onlarla konuşma fırsatını buldum. Kutlamalar amacıyla il dışından gelenlere yeterli ilgi gösterilmediğini gördüm.
Gönlüm arzu ederdi ki, bu kutlamalarda ELBİSTAN GÖNÜLLÜ BİRLİKLERİ, Nurhak ve Pazarcık Çeteleri görkemli bir şekilde katılmalarıydı. İnşallah onları da yarın ki kutlamalarda göreceğim.
Tüm Kahramanmaraşlılar'ın 12 Şubat Kurtuluş Bayramı'nı kutluyorum.
Kalın sağlıcakla.

Necattin KÖKTEN [ 10 Şubat 2010 13:35 ]

Maraş'ın kültür ve tarihi ile yaptığım bir çalışma (halen devam ediyor)'da gördüm ki, "Maraş'ın kurtuluşunda ELBİZTAN GÖNÜLLÜLERİ'nin büyük bir payı vardır. Bu ELBİSTAN GÖNÜLLÜLERİ aynı zamanda Elbistan ve dolaylarını Ermeni çetelerinden temizlemiş gerçek kahramanlardır. Elbistan ve dolayları Ermeni çetelerinden temizlendikten sonra zor durumda olan Maraş'ın imdadına koşmuşlardır. Elbistan Gönüllülerinin Maraş'a gelip çatışmalara girmesiyle Fransızlar ve onların işbirlikçi uşakları olan Ermeniler her yerde yenilmeye başlamışlardır.
Maraş'ın kurtuluşunda Pazarcık ve Nurhaklılar'ında büyük katkıları vardır. 12 Şubat kutlamalarında ne hikmetse Elbiztanlılar, Pazarcıklılar ve Nurhaklılar'ın esamesi bile okunmuyor.
Bu çalışmayı yapan arkadaşa çok teşekkür ederim. Bu çalışma inşallah bu alanda çalışmak isteyenlere ışık tutacaktır.
Kalın sağlıcakla.

İsmet KETİZMEN [ 10 Şubat 2010 13:24 ]

Tüm emeği geçenleri kutluyorum.Böyle bir dergiye o kadar ihtiyaç vardıki, Kurtuluş ile ilgili söylentilerin kaldırılmasına ve Güzide Elbistan'ımızın neler yaptığını göstermesi bakımında başta Abbas KETİZMEN ve tüm nakibzadeler olmak üzere bu konuda yapılan çalışmalara katkıları olan çok değerli hemşerilerimi canı gönülden kutluyor, tarihimize ışık tutan çalışmaların devamını diliyorum.
Selam ve Saygılarımla

Mahir Başpınar [ 09 Şubat 2010 23:05 ]

Bu güzel eserin hazırlanmasında ve bize ulaşmasında emeği gecenleri yürekten kutluyorum.

Bende bir şiirle katılmak istedim.
saygılarımla

KAHRAMANMARAŞ

Esaret yakışmaz yüce millete
Diyerek çizgiyi çektik Maraş'ta
Boyun eğemezdik böyle zillete
Hücum meşalesi yaktık Maraş'ta

Maraşlıya mezar olmadan önce
Düşmanlara gülzar olur mu sence
Şahlanıp imanlar coşa gelince
Namus için kurşun sıktık Maraş'ta

Ermeni Fransız sinsi oyunda
Birlik olur yatar koyun koyunda
Yine böyle bir gün şubat ayında
Sürdük arkasından baktık Maraş'ta

Tek yürek Maraş’lı birlik içinde
Kadın erkek çocuk dirlik içinde
Çarparken yürekler erlik içinde
Zalimin azmini yıktık Maraş'ta

Hazmetmek çok zordu bu nasıl işti
Yapılan zulümle sabırlar taştı
Bu bir kurtuluştu şaha kalkıştı
Tekrar o bayrağı diktik Maraş'ta

Tarihte bir sayfa şeref şan ile
Vatana sınırlar çizip kan ile
Bir Cuma gününde sabah tan ile
Şanlı madalyayı taktık Maraş'ta

Yine güller açsın Ahır dağında
Solmasın gülleri dostun bağında
Nice şehit verip gençlik çağında
Destanlar yazarak çıktık Maraş'ta

Mahir gurur ile seni andıkça
Vatan aşkı ile yürek yandıkça
Gönderde o bayrak dalgalandıkça
Gururla kaleye baktık Maraş'ta

Mahir Baspinar

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Adnan Güllü Adnan Güllü
WASHİNGTON ANITI ve OSMANLININ HEDİYESİ

Tarihçi

Zafer Eren Zafer Eren
KIRMIZI VE GRİ

DÜZ AYNA

A.İhsan Kuyumcu A.İhsan Kuyumcu
YOL AYRIMI

Şair-Yazar-Ressam

Mustafa Eşlik Mustafa Eşlik
YÖNETİCİLİK, LİDERLİK VE DUYGUSAL ZEKA

Yazar

Mahir Başpınar Mahir Başpınar
CÜCÜK TEPE (!)

Şair-Yazar

Hanifi Kara Hanifi Kara
EFENDİLER EFENDİSİ'NE

Eğitimci, Şâir ve Yazar

Sait Çolakoğlu Sait Çolakoğlu
ANAMIZ

Şair

Ömer Çay Ömer Çay
SEFA GELDİN RAMAZAN

Şair

Bilal Ay Bilal Ay
SUÇ KİMİN?

Ziyaretçi Defteri

OKU

YAZ

Gazetemiz

Önceki Gazeteler İçin Tıklayınız

Elbistan'da Hava


RSS Kaynağı 

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
bizimelbistangazetesi.Com © 2007-2017 Tüm Hakları Saklıdır.Kardeş Site www.bizimogretmenler.com Düzenleme: Kosker - Yazılım: