Anasayfa | Eczanelerimiz | İletişim-Künye | Resmi Kurum telefonları | Haber Ara | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Takvim

Sayaç

Erg-Verbund EÜAŞ İle Anlaştı

Afşin-Elbistan A Termik Santrali'nin kömür sahası olan Afşin-Elbistan Linyitleri ile birlikte 20 yıllığına işletme hakkını kazanan Erg-Verbund'un ortaklarından Erg İnşaat'ın Genel Müdürü Muzaffer Özdemir, EÜAŞ ile yapmış oldukları işletme hakkı devir sözleşmesi görüşmeleri sonunda EÜAŞ ile anlaştıklarını belirterek; "Şimdi TETAŞ ile enerji satın alma anlaşması için görüşmelerimiz devam ediyor" dedi.
Yorumlar  Yorum Sayısı : 7 Tarih  Tarih : 03 Mayıs 2010 11:56

‘Devredilmesi durumunda kamunun 8 milyar dolar zararı olacak’ denilen Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nin kömür sahası olan Afşin-Elbistan Linyitleri ile birlikte devri alacak olan Erg-Verbund Elektrik’e devredilmesine artık az bir zaman kaldı.

8 Aralık 1995 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile santralin 20 yıllık işletme hakkını alan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile İmtiyaz Sözleşmesi imzalayan, fakat o zaman TEAŞ tarafından devri yapılmadığı için Danıştay’a açtığı davayı kazanması üzerine EÜAŞ ile masaya oturan Erg-Verbund Elektrik’in ortaklarından olan Erg İnşaat’ın Genel Müdürü Muzaffer Özdemir, Bizim Elbistan Gazetesi’ne çok özel açıklamalarda bulundu.

“İşçi Çıkarılmayacak, Bunun Garantisini İhalede Verdik”

Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nin, kömür sahası ile birlikte 1993 yılında yap-işlet-devret modeli ile ihaleye açıldığını belirten Özdemir; “Uluslar arası 6 tane konsorsiyumdan teklif istendi. İhaleye bizimle birlikte 3 firma tarafından teklif verildi. Verilen tekliflerde işçilerin işten çıkarılmayacağını, hiçbir sosyal haklarından mahrum edilmeyeceği garantisini veren tek firma ise Erg-Verbund’dur. O nedenle santralın devri gerçekleştirildiğinde ne santralde çalışanların ne de kömür sahasında çalışanların işten çıkarılmaları, sosyal haklarının ellerinden alınması kesinlikle söz konusu değildir” dedi.

“İmtiyaz Sözleşmesi Danıştay’ın Onayıyla İmzalandı”

Erg İnşaat Genel Müdürü Muzaffer Özdemir, santrali devralmak için yürütülen çalışmalar hakkında yapmış olduğu açıklamalarda da çok ilginç bilgiler de verdi. Erg-Verbund’un 93’te yapılan ihalenin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında imzalanan sözleşmenin Danıştay’ın kontrolünden geçtiğini ifade eden Özdemir; “1993 yılında yapılan ihale 1995 yılında neticelendi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile aramızda imzalanan imtiyaz sözleşmesi uluslar arası tahkimi yok saymakta ve mahkeme olarak da Danıştay’ı kabul etmektedir. Ayrıca, imtiyaz sözleşmesinin tüm maddeleri Danıştay’ın kontrolünde hazırlanmış, sözleşmenin çıktısı Danıştay’dan alınmış ve taraflar, üzerinde Danıştay’ın mührünün bulunduğu bu imtiyaz sözleşmesine imza atmıştır. Yani imtiyaz sözleşmesi Danıştay’ın onayından sonra imzalanmıştır” dedi.

“2 Milyar Doların Üzerinde Yatırım Yapacağız”

Santrali devraldıklarında santrali mevcut haliyle işletmeyeceklerini belirten Özdemir; “Devir gerçekleştirildiği takdirde bizim Afşin-Elbistan’a 2 milyar doların üzerinde bir yatırımın yapılacak ve bırakın işten çıkarma, bu yatırımları yaparken de bölge insanına istihdam alanı sağlamış olacağız ve o yörenin insanını çalıştıracağız” dedi.

“Tazminat Değil, Santrali İstiyoruz”

Erg-Verbund’un santrali işletecek gücü olmadığı o nedenle devletten yüklü bir tazminat koparmanın peşinde olduğu söylentilerine de cevap veren Özdemir; “Sizin bahsettiğiniz ‘firmanın santralı işletecek gücü yok, tazminat almanın yollarını arıyor’ gibi söylentiler benim de kulağıma geldi ve açıkçası bu söylentileri kimlerin nasıl çıkardığını da anlamış değilim. Biz, kesinlikle santrali almak istiyoruz ve görüşmelerimizi de bu yönde sürdürüyoruz. ‘İşletecek gücü yok’ dedikleri Erg-Verbund’un ortağı olan Erg İnşaat olarak Artvin’de Çoruh Nehri üzerine kurulan, dünyanın 3. en yüksek beton barajı olan 249 metre yükseklikteki Deriner Barajı’nı yapan konsorsiyumun lideriyiz. Ve bu baraj yaklaşık 2 milyar dolarlık bir yatırımdır. O nedenle Afşin-Elbistan bize ufak gelir. 20 sene çalıştırıp elektrik üretmek, ürettiğiniz elektriği satmak tazminat almaktan çok daha karlıdır ve uzun vadeli düşünen tüm şirketlerde tazminat yerine santrali devralıp işletmeyi tercih eder” dedi.

“Çevreci Bir Santral Olacak”

Baca Gazı Arıtma Tesisi olmadığı için yıllardır bölgeye zehir kusan Afşin-Elbistan A Termik Santrali’ni devralmaya hazırlanan Erg-Verbund Elektrik’in ortaklarından Erg İnşaat Genel Müdürü Muzaffer Özdemir, santralden kaynaklanan çevre sorununu çok iyi bildiklerini ifade ederek; “Bugün herhangi bir vatandaş mahkemeye gidip Afşin-Elbistan A Termik Santrali çevreyi kirlettiği için şikayetçi olsa santral kapatılır. Çünkü santralin Baca Gazı Arıtma Tesisi yok. Biz santrali devraldığımızda yapacağımız ilk işlerden birisi Baca Gazı Arıtma Tesisi’nin yaptırmak olacaktır. Bizim o tesisi yapmama gibi bir lüksümüz yok. Şu an devlet işlettiği için pek fazla tepki olmayabilir ama özel sektöre geçtiği zaman santral o haliyle çalıştırıldığında kapatılır. Biz orayı işletmek için alıyoruz ve Baca Gazı Arıtma Tesisi olmadığı için oranın kapatılması bizim zararımıza olacaktır. Bize gelen bilgilerde Baca Gazı Arıtma Tesisi’nin de içinde bulunan mevzuatta değişiklik olduğu ve 2018 yılına kadar tesisin yapılması şartı olduğu söyleniyor. O nedenle Baca Gazı Arıtma Tesisi’ni kesinlikle yapacağız. Santralın çevreci bir santral olması için gerekli tüm yatırımlar yapılacaktır” dedi.

“EÜAŞ İle Anlaşma Sağlandı”

Erg İnşaat Genel Müdürü Muzaffer Özdemir, 2007 yılında Danıştay’ın santrali Erg-Verbund’a devredilmesi kararından sonra EÜAŞ ile aralarında başlayan görüşmelerinde ne aşamada olduğunu açıkladı ve; “EÜAŞ ile yapmış olduğumuz işletme hakkı devir sözleşmesi görüşmelerini tamamladık ve anlaşma sağlandı, sözleşme paraflandı” dedi.

EÜAŞ ile anlaşmaya varılması santralin devri için çok önemli olurken, Özdemir, son sözün bakanlıkta olduğunu belirterek; “Şimdi TETAŞ ile enerji satın alma anlaşması için görüşmelerimiz devam ediyor. TETAŞ ile de anlaşma sağladığımız takdirde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı devir komisyonu kuracak ve devir, komisyon vasıtasıyla yapılacak. Bakanlık devri onaylarsa EÜAŞ ile TETAŞ arasında anlaşmaya varıp paraf altına aldığımız sözleşmeleri bakanlıkta imzalayacağız. Bakanlık devredip-devretmemekte de serbest, ‘devretmiyorum’ da diyebilir. Yani şu an ortada bir mağdur varsa, o mağdur olan taraf bizleriz” dedi.

“Ortaklık Bozulsa Bakanlık Bizi Muhataba Alır mı?”

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat’ın ‘Erg ile Verbund şirketleri birbirinden ayrıldılar. Konsorsiyum bozulduğuna göre Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nin kömür üretim sahası olan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) ile birlikte Erg-Verbund Elektrik’e devredilmesi imkânsızdır’ şeklinde bir açıklama yaptığı belirtilerek bu açıklamalarla ilgili görüşlerinin sorulması üzerine Özdemir; “Sayın Milletvekilimizin Erg-Verbund ortaklığının bozulduğu ve bu nedenle devrin imkansız olduğu yönündeki açıklamalarını da sizden duydum. Sayın Milletvekilimize bu bilgiyi kim vermişse yanlış bilgi vermiş. Eğer gerçekten Sayın Milletvekilimizin dediği gibi ortaklık bozulsa, tüzel kişilik değişse bakanlık bizlerle görüşür mü, bizleri muhataba alır mı? Er-Verbund ortaklığı devam etmekte ve bu ortaklık devam ettiği için bakanlık bizimle görüşmektedir” dedi.

“Afşin-Elbistan’a Yatırım Yapmaya Geliyoruz”

Sorularımızı, ortalıkta dolaşan iddiaları cevaplayan, santralin devri için yürütülen görüşmeler hakkında bilgiler veren Erg İnşaat Genel müdürü Mızaffer Özdemir, son olarak; “En başta da söylediğim gibi Erg-Verbund olarak Afşin-Elbistan’a yatırım yapmaya, yapılacak yeni yatırımlarla yöre insanına istihdam sağlamaya geliyoruz. Kesinlikle işçi çıkarmak gibi bir niyetimiz yok, ne santralden ne de kömür sahasından işçi çıkarmayacağız. Bunu bölge halkının bilmesini isterim” dedi.

Bu haberi paylaş: Google Favorilerime Ekle Google Facebook'a GönderFacebook Yahoo'ya EkleYahoo Digg'e EkleDigg Del.icio.us'a EkleDel.icio.us
 
Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu habere toplam 7 yorum yazılmıştır.

MEHMET YİNANÇ [ 04 Mayıs 2010 12:07 ]

İŞTE SİZE KIRAT (KIRIK AT MI DESEM ACABA)
KARŞILIĞINDA NE ALDILAR ACABA.

TUĞRA [ 04 Mayıs 2010 11:16 ]

YAKINDA MECLİSTE OTURDUKLARI KOLTUKLARIDA SATARLAR ÇOK GÜZEL OLUYOR BU HALKA VERİN OYLARINIZI SATTIRIN KENDİ DEĞERLERİNİZİ

cengiz han [ 03 Mayıs 2010 20:02 ]

çok güzel bir haber..

MEHMET YİNANÇ [ 03 Mayıs 2010 17:16 ]

Nooldu!!!!! Adamın eline kozu verirsen işte böyle eder. Adam dövmek, araç yakmak vesair işler bu anlaşmayı ortadan kaldıramaz.
Atı alan çoktan Üsküdar'ı geçti bile.
Zamanın KIRATI işte santralimizi böyle sattı. Allah Bu ülkenin yararı için bir şeyler yapmaya çalışanlardan razı olsun.
Satralimizi satan ve satılmasına ön ayak olanları da lanetlesin.

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Adnan Güllü Adnan Güllü
WASHİNGTON ANITI ve OSMANLININ HEDİYESİ

Tarihçi

Zafer Eren Zafer Eren
KIRMIZI VE GRİ

DÜZ AYNA

A.İhsan Kuyumcu A.İhsan Kuyumcu
YOL AYRIMI

Şair-Yazar-Ressam

Mustafa Eşlik Mustafa Eşlik
YÖNETİCİLİK, LİDERLİK VE DUYGUSAL ZEKA

Yazar

Mahir Başpınar Mahir Başpınar
CÜCÜK TEPE (!)

Şair-Yazar

Hanifi Kara Hanifi Kara
EFENDİLER EFENDİSİ'NE

Eğitimci, Şâir ve Yazar

Sait Çolakoğlu Sait Çolakoğlu
ANAMIZ

Şair

Ömer Çay Ömer Çay
SEFA GELDİN RAMAZAN

Şair

Bilal Ay Bilal Ay
SUÇ KİMİN?

Ziyaretçi Defteri

OKU

YAZ

Gazetemiz

Önceki Gazeteler İçin Tıklayınız

Elbistan'da Hava


RSS Kaynağı 

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
bizimelbistangazetesi.Com © 2007-2017 Tüm Hakları Saklıdır.Kardeş Site www.bizimogretmenler.com Düzenleme: Kosker - Yazılım: