Anasayfa | Eczanelerimiz | İletişim-Künye | Resmi Kurum telefonları | Haber Ara | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Takvim

Sayaç

Seçmen Listeleri Askıda

12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak olan genel seçimlerde kullanılacak olan seçmen kütüklerinin güncellenmesi amacıyla seçmen listeleri bugün muhtarlıklarda askıya çıkarıldı. Elbistan İlçe Seçim Kurulu Başkanı Attila Oğuz, listelerin 31 Mart 2011 tarihinde askıdan ineceğini belirterek; "Vatandaşlarımızın bu süre zarfında listeleri kontrol etmeleri, listede isimlerinin olmaması ya da herhangi bir yanlışlık durumunda İlçe Seçim Kurulu'na müracaat etmeleri gereklidir" dedi.
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0 Tarih  Tarih : 18 Mart 2011 10:49

Yüksek Seçim Kurulu’nca belirlenen 12 Haziran 2011 Genel Seçimleri’nin seçim takvimi işliyor ve takvime göre seçmen listeleri bugün askıya çıkıyor. Elbistan İlçe Seçim Kurulu başkanı Attila Oğuz, seçmen listelerinin Elbistan merkez, köy ve kasabalarında muhtarlıklarda 18 Mart 2011 Cuma günü (bugün) sabah saat 08.00 ile askıya çıkacağını, listelerin 31 Mart 2011 Perşembe günü saat 17.00’de askıdan indirileceğini söyledi.

Seçimlerde vatandaşlara da önemli görevler düştüğünü belirten Oğuz, bu görevlerden en önemlisinin ise seçmen listelerinin kontrol edilmesi gerektiğinin altını çizerek; “Vatandaşlarımızın seçmen listeleri askıda olduğu sürede bulundukları muhtarlıklara giderek listeleri kesinlikle kontrol etmeleri gerekiyor” dedi.

87 Bin Seçmen Var

Elbistan ilçe Seçim Kurulu Başkanı Attila Oğuz; “Muhtarlıklarda 18 Mart itibariyle askıya çıkacak olan seçmen listelerinde şu an itibari ile 87 bin 35 seçmen bulunuyor. Tabi bu rakam kesin rakam değil. İlçemizin kesin seçmen sayısı, seçmen listelerin kesinleşmesiyle ortaya çıkacaktır” dedi.

Askı süresi içerisinde seçmen listelerini kontrol eden ve herhangi bir neden dolayı isimleri listede olmayan, isim ya da adres bilgilerinde herhangi bir yanlışlık bulunan vatandaşların neler yapması gerektiği konusunda detaylı açıklamalarda bulunan Oğuz şunları söyledi; “Seçmen niteliğine sahip olduğu halde, muhtarlık bölgesi askı listesinde ismi bulunmayanlar, 12 Haziran 1993 tarihinde ve daha önce doğan (yıl, ay ve günü gösteren, nüfus müdürlüğünce verilen, T.C. Kimlik numarası bulunan ve kimlik bilgilerini içeren belgeyi ibrazı gereklidir), başka bir muhtarlık bölgesi askı listesinde yazılı olup da sürekli olarak oturmak amacıyla listenin askıya çıkarıldığı muhtarlık bölgesine gelen, öğrenci olup, seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyen, muhtarlık bölgesi askı listesinde kendisine ait kimlik veya adres bilgilerinde yanlışlık yahut eksiklik bulunan ve nüfus olay bilgisi değişen Türk vatandaşları, adres kayıt sistemine kayıt olmaları ve belirtilen işlemleri yapabilmeleri için ilgili nüfus müdürlüğüne başvuracaklar.

Askerlikten terhis olup da silahaltında bulunmaları nedeniyle askı listesinde kaydı bulunmayan ve yine aynı nedenle kayıtları dondurulmuş bulunan, kamu hizmetlerinden süreli olarak yasaklı bulunmaları nedeniyle askı listesinde ismi bulunmayanlar ile aynı nedenle kayıtları dondurulmuş bulunan ve yasaklılık süresi sona eren, tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listesinde kendisine ait kimlik bilgilerinde yanlışlık veya eksiklik bulunan Türk vatandaşları da ilçe seçim kurulu başkanlığına başvuracak.

Kesinleşmiş mahkeme kararına göre kısıtlı olanlar, MERNİS kayıtlarında Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olup da, silâhaltında bulunan er ve erbaşlar ile askeri öğrenciler listelere yazılamayacak.

Seçmen Listeleri 8 Nisan’da Kesinleşecek

Seçmen niteliğine sahip olmakla birlikte MERNİS Adres Kayıt Sisteminde (AKS) yerleşim yeri adresi bulunmayanlar da listelere yazılamayacak. Bu durumda olanlar, 5490 sayılı Kanunun 50. maddesi hükmü gereği askı süresi içinde adres beyan formu doldurarak sandık seçmen listesine yazılabilecek.

Muhtarlık bölgesi askı listelerinin kesinleşme tarihi olan 8 Nisan 2011 saat 17.00 itibariyle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden alınan bilgilere göre seçmenlerden ölmüş olanlar ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılanlar Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce silinecek.

Bu haberi paylaş: Google Favorilerime Ekle Google Facebook'a GönderFacebook Yahoo'ya EkleYahoo Digg'e EkleDigg Del.icio.us'a EkleDel.icio.us
 
Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Adnan Güllü Adnan Güllü
WASHİNGTON ANITI ve OSMANLININ HEDİYESİ

Tarihçi

Zafer Eren Zafer Eren
KIRMIZI VE GRİ

DÜZ AYNA

A.İhsan Kuyumcu A.İhsan Kuyumcu
YOL AYRIMI

Şair-Yazar-Ressam

Mustafa Eşlik Mustafa Eşlik
YÖNETİCİLİK, LİDERLİK VE DUYGUSAL ZEKA

Yazar

Mahir Başpınar Mahir Başpınar
CÜCÜK TEPE (!)

Şair-Yazar

Hanifi Kara Hanifi Kara
EFENDİLER EFENDİSİ'NE

Eğitimci, Şâir ve Yazar

Sait Çolakoğlu Sait Çolakoğlu
ANAMIZ

Şair

Ömer Çay Ömer Çay
SEFA GELDİN RAMAZAN

Şair

Bilal Ay Bilal Ay
SUÇ KİMİN?

Ziyaretçi Defteri

OKU

YAZ

Gazetemiz

Önceki Gazeteler İçin Tıklayınız

Elbistan'da Hava


RSS Kaynağı 

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
bizimelbistangazetesi.Com © 2007-2017 Tüm Hakları Saklıdır.Kardeş Site www.bizimogretmenler.com Düzenleme: Kosker - Yazılım: